تحقیق درباره تفاوت مكتب اخلاقي اسلام با مكتب توصيه گرا

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:10

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

تفاوت مكتب اخلاقي اسلام با مكتب توصيه گرا

مكتب توصيه گرا

 

  در موضوع اخلاق و فلسفه اخلاق در طول تاريخ، مکاتب و ديدگاه هاي بسيار متعدد و متنوعي از سوي انديشمندان و فيلسوفان شرق و غرب پديد آمده است. بسياري از فيلسوفان از روزگار يونان باستان تا عصر حاضر، همواره کوشيده و مي کوشند تا متناسب با مباني فکري و فلسفي خود، نظامي اخلاقي ارائه دهند. اين مکاتب و نظام هاي اخلاقي از سوي نويسندگان مختلف ، به گونه هاي متفاوت دسته بندي و تنظيم شده اند. لطفا در اين زمينه به برخي از مهمترين دسته بندي هاي انجام گرفته اشاره نماييد.

    اولين دسته بندي مفاهيم و جمله هاي اخلاقي، دسته بندي تاريخي است. به اين طريق که برخي از نويسندگان در بررسي مکاتب اخلاقي توالي و تعاقب تاريخي آنها را مورد توجه قرار داده اند . به اين صورت که معمولا از نظريه اخلاقي سقراط شروع کرده و سپس به ترتيب به بررسي نظريات اخلاقي افلاطون، ارسطو و ساير شاگردان و پيروان سقراط پرداخته و به همين ترتيب پس از بيان نظريات و مکاتب اخلاقي يونان باستان به بررسي اخلاق مسيحي و انديشمندان بزرگ قرون وسطي مبادرت ورزيده اند و در نهايت به بررسي نظريات اخلاقي دوران جديد مي رسند. به عنوان مثال مي توان به کتاب تاريخچه فلسفه اخلاق مک اينتاير، يکي از مشهورترين فيلسوفان اخلاقي معاصر، اشاره کرد که آقاي انشا الله رحمتي آن را ترجمه و توسط انتشارات حکمت به چاپ رسيده است. ديگر تقسيم که به نظر مي رسد بهترين و معروفترين تقسيم درباره مفاهيم و جمله هاي اخلاقي باشد، تقسيم به توصيفي و غيرتوصيفي است. معتقدان به نظريه توصيفيDescriptive( براي جمله هاي اخلاقي ويژگي خبري و گزارش از عالم واقع قائل هستند. به نظريه توصيفي، شناختي cognitive( و واقعي factual( هم گفته مي شود. معتقدان به نظريه هاي غيرتوصيفي  non -Descriptive( قائلند که جمله هاي اخلاقي از عالم خارج انسان خبر نمي دهند. به نظريه غيرتوصيفي، غيرشناختي  non -natural( هم گفته مي شود. برخي از معتقدان نظريه هاي توصيفي، تحليلي تجربي از مفاهيم و جمله هاي اخلاقي ارائه مي دهند، يعني مفاد آنها را اموري تجربه پذير مي دانند و بين جمله هاي اخلاقي و ساير گزاره هاي تجربي تفاوت ماهوي قائل نيستند. طبيعت گرايي naturalism( نام اين گروه از نظريه هاي توصيفي است، که به سه دسته فرعي، زيست شناختي، روان شناختي و تکاملي تقسيم مي شوند. مفاهيم اخلاقي در نوع زيست شناختي با استفاده از مفاهيم زيست شناسي و در نوع روان شناختي با استفاده از مفاهيم روان شناسي و در نوع تکاملي با استفاده از مفاهيم مربوط به تکامل و ترقي توضيح داده مي شود.

    گفتني است برخي از نظريه هاي توصيفي در تحليل و توضيح مفاهيم و جمله هاي اخلاقي از مفاهيم فلسفي سود مي برند که به نظريه هاي فلسفي معروفند و برخي مفاد جمله هاي اخلاقي را امر و نهي يا ميل و کراهت خداوند مي دانند که به نظريه هاي الهياتي معروفند. گاهي مجموع اين سه دسته نظريه توصيفي، يعني تجربي، فلسفي و الهياتي، طبيعت گرا ناميده مي شوند.

    بنابراين طبيعت گرايي دو معنا دارد: يکي همان تحليل تجربي (معناي خاص و ديگري تحليل هاي تجربي، فلسفي و الهياتي (معني عام. استعمال طبيعت گرايي در معناي عام خود به تاريخ فلسفه مربوط است که يکي از پيشگامان فلسفه اخلاق يعني آقاي جرج ادوارد مور، تمام اين سه گروه را متهم به ارتکاب مغالطه طبيعت گرايي کرده و باعث شد تامجموعه آنها به نام طبيعت گرايان معروف شوند و الا معناي طبيعت گرايي همان تحليل تجربي مفاد جمله هاي اخلاقي است و تحليل فلسفي يا الهياتي را در بر نمي گيرد.
    اما نظريه هاي غير توصيفي که بر انکار اينکه نقش جمله هاي اخلاقي، اطلاع دادن از چيزي يا در توصيف آن مشترکند، اين انکار به چه دليل است؟

    بايد گفت اين انکار از اعتقاد به دو حکم اساسي ريشه مي گيرد: عقيده به اينکه احکام اخلاقي محرک انجام کاري هستند و اينکه هيچ حکم معرفتي خالص درباره عالم خارج نمي تواند محرک انجام کاري بشود، پس احکام اخلاقي نمي توانند فقط گزارشگر امور واقع باشند، بلکه اخلاقي بودن آنها به چيز ديگري از قبيل بيان احساسات و يا امر و توصيه بستگي دارد.

    برخي از اين نظريه هاي غير توصيفي، منکر دخالت هرگونه وجه معرفتي در احکام اخلاقي اند و نقش آنها را ابراز احساس يا افشاي امر و نهي مي دانند. برخي از اينها ضمن قبول بار معرفتي احکام اخلاقي، معتقدند اخلاقي بودن حکم، به وجه غيرشناختي آن بستگي دارد. خلاصه اينکه نقش جمله هاي اخلاقي در نظريه هاي غيرشناختي چيزي غير از خبر از عالم واقع است و به همين دليل مفاد آنها با جمله هاي خبري علمي يا فلسفي ارتباط منطقي ندارد.

و…


 دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *