تحقیق درباره حافظ و اشعار او

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:10

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

  پيشگفتار

در مورد حافظ و اشعار او و همچنين در مورد انديشه ها و سلوك زندگي اش بسياري از اساتيد بزرگ زبان و ادبيات فارسي و حافظ شناسان بنام كتب و مقالاتي را ارائه داده اند و اشعاري را از جهات مختلف مورد بررسي و تحليل قرار داده اند ، اينك در هر كتابخانه اي مي توان كتابي در مورد اين خواجه بلند آوازه شيرازي پيدا كرد.

اما من به عنوان يك هنر جو در زمينه هاي تجسمي و بصري و علاقه مند به اشعار حافظ به دنبال پيوندي بين اشعار او و سبك هاي هنري موجود كه معمولاً به نقاشي  اطلاق مي شوند بودم ، چرا كه بارها در كتب مختلف با اين نكته كه اشعار حافظ مجموعه اي از شعر و نقاشي و موسيقي است ، روبرو شدم.

پس از جستجو در كتب ادبي و هنري به اين نكته پي بردم كه شعر حافظ چه از لحاظ شاعري و چه معناي باطني مي تواند ترجمان برخي از سبكهاي هنري باشد كه ، نمود و ظهور آنرا به غرب و بخصوص اروپاييان منصوب مي دانيم ، البته به هيچ عنوان مقصود اين نيست كه حافظ را پايه گذار يك سبك يا يك مكتب هنري قلمداد كنيم، بلكه بر اين باوريم كه با در كنار هم گذاشتن شباهتهاي موجود بين اشعار حافظ و برخي از سبك هاي هنري مي توان چهره اي تازه از اشعار حافظ را كه تا كنون بر ما پوشيده بود به نمايش گذاشت.

مقاله حاضر مجموعه تلاش و مطالعاتي است كه بر پايه كتب هنري موجود و همچنين مقالات و نوشته هاي فراوان در مورد حافظ گرد آوري شده است.


سخني كوتاه در مورد حافظ و اشعار او ؛

خواجه شمس الدين محمد شيرازي متخلص به حافظ  تولد :‌ 792 ( ه . ق )

همانطور كه پيش تر اشاره شد در مورد حافظ سخن فراوان گفته شده است كه در برخي از روايات اكثر حافط شناسان و محققان اتفاق قول داشته و در بعضي ديگر تناقص عقيده .

از جمله موارد مورد تاييد عموم صاحب نظران اينكه ‌:«  وي در جواني به كسب علوم و معارف زمان خويش پرداخته و به علم احكام و بلاغت و قواعد و اصول زبان عربي و مسائل عرفاني تسلط كامل پيدا كرد و نيز اينكه حافظ قرآن بوده و به حقايق و معاني عميق آيات آگاه و آنرا با چهارده روايت حفظ كرد و اين خود از كم نظير ترين شگفتي هاست . »

 اما مطلبي كه در آن تناقض عقيده مشاهده ميشود اينكه ، علت تخلص خواجه شمس الدين محمد شيرازيي به حافظ بسياريي از تذكره نويسان و انديشمندان اين تخلص را بدان سبب دانسته اند كه وي حافظ قرآن بوده است ، اما دكتر باستاني پاريزي در مقاله خود علت را چيز ديگري دانسته اند .

 

، ايشان در قسمتي از مقاله خود آورده اند كه :‌

« چنان به نظر مي آيد كه خوانندگان را در اين زمان ( دربار هنر پرور ملوك سيستان  ) به لقب حافظ مي خواندند و اين لقب دويست سال بعد از مرگ حافظ شيرازي مرسوم بود . البته د راين نكته كه حافظ ، حافظ قرآن بوده شكي نيست و از اينكه قرآن را به « چهارده روايت » مي خوانده و از اين سبب عشق او به فرياد رسيده بود ، انكار نبايد كرد . اما اينكه تخلص او تنها به مناسبت « قرآني كه اندر سينه داشته است » انتخاب شده باشد و شهرت او در  شيراز بدين نام تنها از اين جهت باشد جاي گفتگو دارد .

و بازمطلبي كه در آن اتفاق قول است اينكه حافظ هنرمندي است كه علاوه بر توانايي در شعر در ساير هنرها از جمله موسيقي سر رشته داشته است .

و…..


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *