تحقیق درباره حسابداری و حسابرسی محیط زیست

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:56

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

حسابداری و حسابرسی محیط زیست

چکیده:

حفظ محیط زیست پیرامون ما امری انکار ناپذیر است. این موضوع موجب شده است تا علوم مختلفی درگیر این حوزه شوند. این مقاله به نقش حسابداری و حسابرسی در این حوزه می پردازد. مقاله از سه بخش اصلی سیستمهای مدیریت محیط زیست، حسابداری و همچنین حسابرسی محیط زیست تشکیل شده است. سیستم مدیریت محیط زیست طراحی شده است تا به مدیریت اطمینان دهد که تمامی ابعاد زیست محیطی ناشی از فعالیتهای شرکت کنترل می شود. برای تحقق این امر حسابداری اطلاعات مورد نیاز این سیستم را فراهم می آورد و به منظور پاسخگویی نهایی گزارش عملکرد زیست محیطی را نیزاشخاص ذی نفع برون سازمانی قرار می دهد. اما حسابرسی نیز به عنوان ابزاری برای اعتبار بخشیدن به صورتهای مالی درصدد است تا با معیارهای منطقی و قابل حسابرسی جهت بررسی و رسیدگی به این گزارش دست یابد.

مقدمه:

امروزه جوامع انسانی در حال رشد و توسعه پویا هستند. صنایع، کارخانه ها و واحدهای انتفاعی نیز بعنوان یکی از اجزای این جوامع در تاثیر متقابل با سایر اجزا در حال رشد هستند و ابعاد جدیدی را وارد عرصه جهانی می کنند. روشن است که اداره هر واحد اقتصادی نیازمند به کارگیری سه عامل انسانی، منابع پولی(مالی)، و منابع طبیعی است.

نقش بلا منازع این سه عامل در تولید و ارائه خدمات موجب گشوده شدن ابعادی نو بر روی علوم درگیر با فعالیتهای تولیدی و خدماتی شده است. از این جمله این علوم حسابداری است که به عنوان یک سیستم اطلاعاتی در کنار علوم دیگر چون اقتصاد و مدیریت موجبات به کارگیری اثربخش این منبع را فراهم می آورد.

می توان گفت که حسابداری فرایند بیان و تفسیر وقایع دارای اثر مالی بر واحد اقتصادی به زبان پولی است. از طرفی دیگر با تاثیر گذار بودن سه عامل پیشگفته بر واحد انتفاعی می بینیم که حسابداری ناگزیر از ایفای نقش یاد شده است. ایفای این نقش با توجه به ماهیت عوامل یاد شده، حسابداری را ملزم به درگیری و ادغام با مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کرده است. به سبب زمینه های تازه ای چون حسابداری منابع انسانی، حسابداری اجتماعی، حسابداری محیط زیست و… همواره قلمرو کار حسابداری را هرچه بیشتر گسترش می دهند. حسابداری منابع انسانی درواقع کاربرد مفاهیم و روشهای حسابداری در محدوده مدیریت نیروی انسانی است ودر سالهای 1960 تا 1966 میلادی، در نخستین مرحلۀ پیشرفت خود، مورد توجه قرار گرفت و مفاهیم اصلی آن به وجود آمد و تاکنون در سیر تکاملی خویش مراحل مختلفی را پشت سر نهاده است.

حسابداری اجتماعی نیز فرآیند گردآوری، اندازه گیری و گزارش معاملات و آثار متقابل این معاملات بین واحدهای تجاری و جامعه پیرامون است.

در واقع حسابداری اجتماعی از راه اندازه گیری و گزارشگری آثار متقابل واحد تجاری و جامعه پیرامون آن، ارزیابی توان انجام تعهدات اجتماعی را امکان پذیر می سازد.

این مقاله به موضوع حسابداری و حسابرسی محیط زیست می پردازد که در راستای تحقق هدفهای حسابداری اجتماعی است. در اثر استفاده بی رویه از منابع طبیعی و ایجاد و پخش مواد آلوده کننده در محیط در سالهای اخیر موضوع زیست محیطی و حفظ آن بسیار مورد توجه دانشمندان و صاحبنظران این حوضه قرار گرفته است. آلودگی آب و هوا، تخریب جنگلها و مراتع، انهدام منابع حیوانی،و… مواردی هستند که بخش عظیمی از آنها متاثر از فعالیتهای کارخانه ها و مراکز صنعتی تولیدی است. این عامل موجب درگیر شدن علوم مرتبط با این فعالیتها در حوزه محیط زیست شده است. از طرفی دیگر امروزه واحدهای اقتصادی فقط عملکرد اقتصادی ندارند و به صورت نهادهای چند منظوره درآمده اند و ناگزیر به درگر شدن در مسائل اجتماعی و ملزم به پاسخگویی عمومی هستند. در این راستا در اوایل دهه1980 میلادی سازمانهای  تجاری مفاهیم جدیدی را به منظور بحث و گفتگو در خصوص توسعه مسائل اجتماعی ناشی از فعالیتهایشان بر محیط زیست ایجاد کردند. برخی از این مفاهیم از حسابداری به وام گرفته شده بودند از جمله ثبت مواد زائد، دفتر داری محیط زیست، حسابداری محیط زیست، حسابرسی محیط زیست، تایید عملکرد زیست محیطی. انتظار می رفت دامنه این ابزارها توسط تئوری حسابداری گسترش یابد و به وسیله حرفه به کارگرفته شود، زیرا این ابزارها در حل مسائل زیست محیطی مناسب به نظر می رسیدند.

اما در آن زمان تحقیقات علمی مناسبی صورت نگرفت و روش مشخصی نیز به منظور دستیابی به ابزارهای مشهود در جهت گنجاندن این ابزارها در آن مفاهیم بسط نیافته بود.

 در بخشهای بعدی این مقاله به موضوعات سیستمهای مدیریت محیط زیست، حسابداری محیط زیست و حسابرسی محیط زیست، به ترتیب خواهیم پرداخت.

و…


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *