تحقیق درباره حقوق انسان

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:16

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

قرآن و حقوق انسان

عصر رنسانس عصر جداگانه اي علم و دين و تفكيك قلمرو هاي آن دو است. در اين دوران بسياري از دانشمندان و متخصصان غرب به ويژه آنان كه برخورد نادرست ارباب كليسا با نخبگان علمي ناخشنود بودند به نسبت سنجي ميان علوم مختلف با دين پرداختند .

يكي از مسائلي كه در اين عصر مور توجه قرار گرفته ماسله حقوق انسان وعلم حقوق و نسبت آن با دين و گزاره هاي ديني بود .

عده اي ازحقوقدانان قلمرو دين محدود به مسايل آن جهاتي و آخريت انسانها بوده و نسبت به مسايل دنيوي و مشكلات و تابسماماني هاي آن ساكت است. هلندي از حقوقدانان برجسته قرن هفدم در اين براه مي گويد:

سيطره دانش غربي از يك سو و بهره گيري شرقيان از دستاوردهاي فربينده آنان از سوي ديگر و جبره خواري شرقيان بر سر سفره پر زرق آنان سبب شد تا باور جدايي دين از حقوق بشر در ميان مسلمانان و به خصوص حقوقدانان مسامان نيز رسوخ يابد و گروهي معتقد شوند كه اسلام هيچ سيستم و نظام حقوقي ندارد چرا كه اين حقوق آن اندازه ارزشمند و پر ار ج نيست تا خداوند در ان دخالت كند و اگر هم اسلام را داراي نظام حقوقي بدانيم چنين سيستمي بيش از آن كه به نفع اسلام باشد به ضرر آن خواهد بود زيرا در اين صورت بايد بپذيريم دين اسلام در تمام اعمال فردي و اجتماعي دخالت مي كند و آزادي و اختيار انسان را از ميان مي برد و اين خود از ضعف دين اسلام حكايت دارد تا نه حقانيت و قوت آن.

در مقابل گروه ديگري از حقوقندانان اسلام را نظام حقوقي دانستند نظامي كه با آزادي انسان سازگار استو ارزش آن را دارد كه خداوند به بيان آن بپردازد.

اين گروه معتقدند كه دين كتابهاي آسماني و پيامبران نخستين نظامها و سيستمهاي حقوقي را در جامعه بشري وضع كرده اند و قرآن به عنوان يقيني ترين منبع شناخت اسلام بر اين امر تصريح كرده است:

كان الناس امه واحده فبعث الله النبيين ميشرين و منذرين و انزل معهم الكتاب بالحق ليحكم بين الناس فيما اختلفو ا فيه بقره 213

افزون بر اين در بسياري از آيات از اهل ايمان خواسته شده است تا جز بر اساس احكام و قوانين و حقوق تعيين شده از سوي وحي حكم نرانند.

و من لم يحكم بميا انزل الله فاولنك هم الفاسقون مائده 47

و من لم يحكم بما انزل الله فاونك هم الكافرون مائده 44

و من لم يحكم بما انزل الله فاولنك هم الظالمون مائده 45

در آياتي از پيامبر خواسته شده بر اساس آيات قرآن حكم كند و اختلافات مردم را برطرف كند و از هوسهاي ديگران به هنگام بيان حكم بپرهيزد.

تعبير من لم يحكم در كار قضا و محاكمات حقوقي ميان مردم دارد ولي آيه سوره مائده و تعبير و ان الحكم بينهم مي تواند صريح در امر قضا و حكم ميان مردم باشد.

تاملي در مفهوم حق

پيش از آن كه بخواهيم نظري درباره آراي ياد شده ارائه دهيم شايسته است تاملي در مفهوم حق داشته باشيم.

و…


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *