تحقیق درباره حقیقت

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:۱۰

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

چه چیزهایی مانع حقیقت گویی و حقیقت بینی می شود؟

انسان فطرتا رو به حق و حقیقت دارد و آنچه مانع اصلی حق می شود. گناهان است که انسان را از فطرت دور می کند. زیرا انسان بر حسب فطرت حقیقت بین و حقیقت جو است اما به دلیل گناهان دچار انحراف در فطرت می شود: «و قد خاب من دسها؛ و هر که [فطرت] را آلوده اش ساخت، قطعا درباخت» (شمس، آیه ۱۰). «دسها» به معنای زنده به گور کردن است. دسیسه کردن یعنی حق را زیر خروارها گناه پوشاندن، چنین انسانی نمی تواند حق را ببیند. پس مانع حقیقت بینی گناهان است که چشم حقیقت بین ما را نابینا می کند اما مانع حقیقت گویی نیز همین گناهان است. انسان تصور می کند که با دروغ گویی می تواند جلب منفعتی بکند و این تصور باطل باعث می شودکه به جای بازگویی حقیقت، به باطل گویی روی بیاورد. اما در واقع باید به این نکته توجه کرد که دروغ گویی نه تنها موجب نجات و رستگاری انسان نمی شود، بلکه باعث بدبختی و آبروریزی در دنیا و آخرت می گردد. سرعت پاسخ‏دهی از انتظارات پرسشگران است. خواهشمند است با اولویت‏بندی و پیرایش سؤالات، ما را یاری کنید (در هر نامه بیش از ۵ سؤال مطرح نفرمایید) بدیهی است با ارتباط مکرر، پاسخ‏گوی دیگر پرسش‏های شما خواهیم بود.

حقیقت مفهوم و اصطلاحی است برای اشاره به اصل هر چیز استفاده میشود.

واژه شناسی

واژه حقیقت وام‌واژه‌ای است که از واژه عربی حقیقه وارد فارسی شده‌است. معادل انگلیسی واژه حقیقت واژهٔ Truth می‌باشد.

تفاوت حقیقت و واقعیت

حقیقت بر خلاف واقعیت امری است که لزوما با برهان‌های علمی قابل اثبات نیست. در بسیاری موارد حقیقت به نوع نگرش افراد نیست بستگی دارد. بطور مثال واقعیت و حقیقت واقعه کربلا را میتوان به این دو صورت بیان کرد.

واقعیت: حسین و یارانش به سمت کوفه حرکت کردند، لشکریان یزید در محلی به نام کربلا بر آنها حمله کردند، و حسین کشته شد. و یزید پیروز این جنگ بود.

حقیقت به عقیده یه راوی از این واقعیت میتواند این باشد.

در واقعه کربلا امام حسین و یاران با وفایش برای نجات دین اسلام تصمیم به هجرت به کوفه گرفتند. اما لشکریان یزید ملعون به آنان حمله کردند و در این واقعه امام حسین به شهادت رسید. و امام حسین توانست با نثار خون خود اسلام را زنده نگاه دارد و به حق او پیروز این میدان بود.

همانطور که می‌بینید برای اثبات واقعیت این موضوع میتوان برهان‌هایی از جمله کتب تاریخ آورد. اما در مورد حقیقت نمیتوان این کار را کرد. این به این معنی نیست که حقیقت چون همیشه اثبات پذیر نیست دارای درصد صحت کمی است زیرا امکان صحت آن همیشه وجود دارد.

و…


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید