تحقیق درباره حكمت‏هاى دهگانه لقمان درباره نماز

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:14

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

برپا داشتن نماز

لقمان سومين نصيحت خود به پسرش را اين گونه بيان مى‏كند: «يا بنى اقم الصلاة؛ اى پسر جان! نماز را برپا دار». دو نصيحت قبل پيرامون خداشناسى و مبدء و معاد و حساب رسى بود، لقمان پس از بيان پايه‏هاى دين، يعنى مساله خداشناسى و معاد و توجه به حساب و كتاب قيامت، به ذكر مهم‏ترين برنامه عملى كه نگهبان فكرى و عملى مبدء و معاد و حساب‏رسى است يعنى مساله نماز پرداخته، آن هم نه انجام نماز، بلكه اقامه و برپا داشتن نماز مى‏پردازد. چرا كه نماز در وقت‏هاى مختلف شبانه روزى مهم‏ترين وسيله پيوند انسان با خالق است، و در پرتو خداشناسى، انسان را به ياد معاد و روز جزا «ملك يوم الدين» مى‏اندازد و تلقين و تمرين هميشگى صراط مستقيم و توجه و حساب‏گرى در اين رابطه مى‏باشد. پيرامون نماز، مسايل گوناگونى مطرح مى‏شود و قابل بحث است، ولى نكته مهمى كه لقمان به آن توجه نموده مساله اقامه نماز است، اقامه در اصل از واژه قيام گرفته شده، و بيان‏گر اين مطلب است كه نماز را نبايد طوطى‏وار انجام داد و به صورت يك عبادت خشك و يك عادت فردى و عادى پنداشت، بلكه بايد مفاهيم آن را در روح و روان و در متن زندگى فردى و اجتماعى استوار ساخت، و پرچم نماز را همواره به اهتزاز درآورد. بنابراين شايسته است نظر شما را به سه مطلب پيرامون نماز جلب كنيم:

1- اهميت نماز

نماز به قدرى اهميت دارد كه براى نشان دادن اهميت آن، در اسلام با تعبيرات مختلف و معنى دار از آن ياد شده است.

گاهى به عنوان عمود و عماد دين معرفى شده، چنان كه امام باقر (ع) فرمود: «الصلاة عمود الدين؛ نماز ستون دين است» و پيامبر (ص) فرمود: «الصلاة عماد الدين؛ نماز تكيه گاه دين است».

لقمان در يكى از اندرزهاى خود به پسرش، اين مطلب را چنين تبيين مى‏كند: «يا بنى اقم الصلاة فانما مثلها فى دين الله كمثل عمود فسطاط؛ اى پسرم! نماز را برپا دار، چرا كه مثل نماز نسبت به دين خدا مانند ستون خيمه است، اگر ستون خيمه، استوار و پابرجا باشد، طناب‏ها و ميخ‏ها و سايه‏اش، استوار مى‏ماند، ولى اگر ستون شكسته شد يا افتاد، ميخ‏ها و طناب‏ها و سايه خيمه، فايده‏اى نخواهد داشت».

و گاهى نماز به عنوان برترين عمل معرفى شده است، چنان كه امام صادق (ع) فرمود: «ما اعلم شيئا بعد المعرفة افضل من هذه الصلوة؛ بعد از خداشناسى، هيچ چيزى را برتر از اين نماز نمى‏دانم».

و زمانى از نماز به عنوان بهترين موضوع (برترين برنامه‏اى كه از طرف خدا وضع، و قرار داده شده) ياد شده، چنان كه در روايت آمده، ابوذر به پيامبر (ص) عرض كرد: نماز چيست؟ آن حضرت در پاسخ فرمود: «خير موضوع؛ نماز بهترين موضوع است».  

و….


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید