تحقیق درباره حكم شطرنج در نظرگاه شيخ انصارى

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:21

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

حكم شطرنج در نظرگاه شيخ انصارى

پيش از بررسى حكم فقهى شطرنج, براى درك بهتر مسأله, نگاهى داريم به معناى لغوى, تاريخچه پيدايش, چگونگى ورود آن به جوامع اسلامى و برخورد مسلمانان با آن و…

معناى لغوى

شترنگ, با (گاف), فارسى و بر وزن و معناى شطرنج, بازى است معروف و مشهور, ساخته حكيم داهر هندى, يا پسر او.1

شطرنج بازى فكرى است كه در آن به وسيله مهره هايى به نام: شاه, وزير, اسب, رخ, فيل, پياده يا بيدق, روى صفحه هشت در هشت چهار خانه اى حركت مى كنند2.

علت نام گذارى اين بازى به شترنگ, روشن نيست. برخى اين واژه را مركب از (شت) و (رنگ) دانسته اند, يعنى شش رنگ3.

براى (شت) دو معنى ذكر كرده اند:

1 . (شَتْ) به فتح اول و سكون ثانى, مخفف (شتل) زرى باشد كه در آخر قمار, به حاضران بدهند.

2 . لفظى است فارسى, ترجمه لفظى كه در عربى (حضرت) گويند4.

براى (رنگ) نيز, سى و سه معنى ذكر كرده اند كه از جمله آن, قمار و حاصل قمار است.

گفته اند: (شت) واژه اى است هندى. به معناى (حضرت) در نوشته هاى قديم فارسى نيامده و در فرهنگ جهانگيرى كه در هند نوشته شده نيز به اين معنى نيامده است. در همه فرهنگها (شت) مخفف (شتل) مصطلح در قمار ياد شده است5.

پيدايش شطرنج

(بعضى از دانايان هند, گويند:

مرگ بر كشور هند, فزونى يافت. دانشمند ان مردند و حكومت, ناتوان شد. مرد خردمندى, به نام (قفلان), نزد پادشاه رفت و گفت: (انسانها جزئى از حيوانات هستند و حيوانات كوچك و ناچيزترند از آن كه خالقى امور آنها را تدبير كند, بلكه امور آنها, به فلك مربوط است.)

پادشاه از او خواست, تا تصوير و دليل اين سخن را بياورد.

وى, (نرد) را طراحى كرد كه بر اساس گردش زمان, كه يك سال است, مطابق با دوازده ماه در دوازده برج و سى روز درسى در جه و ايّام هفته و سيّارات هفتگانه ساخته شده است.

براى اين (بازى), تخته اى قرار داد شبيه سال و در آن, 24 خانه در نظر گرفت, به عدد ساعات شب و روز كه در هر طرف دوازده خانه مى باشد و در آن خانه ها سى نگهبان, قرار دارد, تشبيه به قرار گرفتن روزها در برجها و دو مهره, تشبيه به شب و روز, كه شش جهت دارد.

عدد شش, كامل ترين عدد است كه نصف و يك سوم و يك ششم دارد. و در هرمهره, نقطه هايى تعبيه كرد كه چگونگى قرار گرفتن اين مهره بر روى تخته, وضعيت بازى را تعيين مى كند.

و…


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *