تحقیق درباره حکومت خوارزمشاهیان

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:10

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

حکومت خوارزمشاهیان

از جمله دولت هايي كه به واسطه ‏ي خدمت به دولت سلجوقيان، به وجود آمد و نام و نشاني كسب كرد. دولت خوارزمشاهي است. انوشتكين، در نتيجه خدماتي كه به نضج دولت سلجوقي انجام داد از طرف ملكشاه، به حكومت خوارزم منصوب شد. (خوارزم منطقه‏اي است بين رودخانه جيحون و كرانه‏ي شمالي درياي خزر) پس از مرگ انوشتكين، سنجر، فرزند او قطب الدين محمد را در 490 هجري به حكومت خوارزم برگزيد. اين شخص خود را خوارزمشاه خواند و در تمام دوران حكومت، خود را مامور و مطيع سلطان سنجر دانست. پس از مرگ وي، فرزندش اتسز، فرمانرواي خوارزم گرديد. اتسز در فضل و دانش معروف و مشهور بود. او در حكومت سلطان سنجر به پايه‏هاي فوق العاده‏اي رسيد.

اتسز، موسس واقعي حكومت خوارزمشاهيان است. چه او و جانشينانش از هر فرصتي براي كسب استقلال استفاده كرده‏اند. اتسز، در سال‏هاي اول فرمانروايي خود از سنجر متابعت مي‏كرد؛ ولي بعدا، عليه سنجر قيام كرد. پس از آن كه سنجر به دست تركان غز و قراختائيان در جنگ اسير گرديد، مقدمات مخالفت و رستاخيز حكومت‏هاي تابع، عليه سلجوقيان فراهم شد، و به تدريج حكومت‏هاي مستقلي در آذربايجان، فارس و خراسان تشكيل شد و موقعيت سلاجقه نزد خلفا به كلي متزلزل گرديد و مقدمات پيشرفت كار خوارزمشاهيان فراهم شد. پس از مرگ اتسز، پسرش ايل ارسلان و بعد از او، تكش، به هواي سلطنت برخواستند. علاء الدين تكش، كه وفات يافت. فرزند او، علاء الدين محمد، زمام امور را در دست گرفت.

متصرفات دولت خوارزمشاهي، در عصر او به منتهاي وسعت رسيد، ولي به دليل جنگ‏هاي متوالي و بي تدبيري، عدم توجه به آسايش اكثريت، توده‏ي مردم از سخت از خود ناراضي كرد و چون مصمم شده بود كه بغداد را به حيطه تصرف درآورد، ناصر، خليفه عباسي هم با دشمنان سلطان همداستان شد و ظاهرا براي حفظ موقعيت خود، محرمانه با چنگيز رابطه برقرار كرد و او را به تسخير مناطق متصرفي خوارزمشاهيان تشويق نمود.

در حقيقت بعد از سلجوقيان، خوارزمشاهيان موفق به ايجاد نيرومندترين امپراتوري غرب آسيا گرديدند. همين امپراتوري وسيع و مقتدر بود كه در قرن هفتم هجري، با شديدترين و مصيبت بارترين موج هجوم مغولان و اقوام آسياي مركزي مواجه گرديد.

نكته‏ي قابل ذكر آن است كه، گرچه خوارزمشاهيان، داراي بسياري از خصوصيات اقوام ترك بوده‏اند، ولي به احتمال بسيار قوي، اينان از نژاد ايرانيان شمال شرق بوده و از قرن‏ها پيش از زمان پارتيان، در اين ناحيه سكونت داشتند و مانند بعضي از ايرانياني ديگر، در اثر تماس و اصطكاك با اقوام ترك نژاد، يك سلسله از مشخصات اجتماعي و زبان آنان را فرا گرفته بودند.

 

آغاز حکومت خوارزمشاهيان

ميراث سلجوقي در اختيار خوارزمشاهيان

بعد از ايل ارسلان، منازعاتي که بين پسرانش سلطانشاه و علاءالدين تکش براي دستيابي به فرمانروايي ولايات بروز کرد، بارها موجب رويارويي نيروهاي اين دو برادر شد، تا اين که عاقبت با استيلاي تکش اين درگيريها به پايان رسيد.

در زمان تکش تمامي خراسان، ري و عراق عجم، يعني آخرين ميراث سلجوقي به دست خوارزمشاهيان افتاد. غلبه تکش بر تمام ميراث سلجوقي، نارضايتي خليفه بغداد را به دنبال خود داشت که اثر اين ناخرسندي و عواقب آن، بعدها دامنگير محمد بن تکش شد. با درگذشت علاءالدين تکش «رمضان 596 ق / ژوئن 1200 م»، پسرش محمد خود را علاءالدين محمد خواند و به اين ترتيب سلطان محمد خوارزمشاه شد.

و….


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *