تحقیق درباره خانه

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:15

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

خانه يكي از مباحث مهم در معماري ما مي باشد كه كمتر به آن پرداخته  شده است . متاسفانه در دانشكده هاي معماري اين مبحث مورد بررسي قرار نگرفته است . نياز به خانه در اين زمان خيلي احساس مي شود و مي بايست با شناخت معماري گذشته و تطبيق آن با معماري معاصر اين نياز را برطرف كرد .

 واژه خانه كه امروزه مصطلح است در گذشته به اتاق اطلاق مي شده است ، اتاق خصوصي را «وستاخ» يا گستاخ يا وثاق ناميده اند ، از واژه سرابجاي كلمه خانه در اصطلاح امروز آن ، استفاده مي شده است . در جنوب ايران اصطلاح خانه سرا (‌به معني سرابي با اتاق است ) مرسوم بوده است .

 انسان وقتي از غار بيرون آمد نياز به سر پناهي داشت وبر اين اساس طبيعي است  كه قديمي ترين مورد معماري ، ساختمان خانه باشد ، اين امر از عصر حجر شروع شده و عناصر ديگر معماري از بعد زماني فر بر آن است .

 او وقتي به دشت مي آيد چيزي شبيه به غار مي سازد . در كاوشهايي كه توسط دكتر نگهبان و دكتر ملك زاده از 6000 سال قبل از ميلاد در اطراف بويين زهرا انجام شده شهركي را زير خاك بيرون آورده اند. اين خانه ها بر طبق احتياجاتشان بهترين طرح براي آن زمان بوده است . خشت را آن زمان نمي زده اند و گل را در آفتاب خشك مي كرده اند. پوشش آنها در آن منطقه چوب بوده و         دهانه هاي كوچك آن حدود 5/2، 3 و يا 4 متر بوده است .  انواع كارگاهها هم در خود خانه بوده ، مثل كارگاه سفال پزي ، شيره پزي و غيره . كوچه بندي هاي آن نيز خيلي منطقي بوده است . در اينجا موضوع قابل مهم طرح درونگراي خانه ها است ، زيرا در بيرون خانه نه باغي و نه سبزه ايي وجود دارد . ساختمان هاي كوشكي كه بعدها در باغها ساخته شده اند به بيرون ديد دارند ولي دور باغ را نيز ديوار مي زنند چون بيرون آن خشك بوده است .

 در خانه هايي كه بعدها نيز ساخته شده اند ساكنين آن احساس ناراحتي نمي كردند ، اندرون خانه يا جايي كه زن يا بچه زندگي     مي كردند مي بايست تنوع زيادي داشته باشد تا خستگي احساس نشود . حتي در زمان قاجاريه كه دوره انحطاط معماري ايران است خانه هاي خيلي خوبي ساخته اند البته در حال حاضر عيبهايي را بر آنها وارد مي آورند و بطور مثال مطرح مي كنند كه محل مستراح دور بوده و يا آشپزخانه در زمستان مساله  ايجاد مي كرده است . اين سنتي  بوده كه مستراح را بيرون از نشيمن مي ساختند و يا آشپزخانه جايي بوده كه زن خانه بتواند به راحتي در آن كار كند و كسي او را نبيند.

 اما در خانه هايي كه امروزه ساخته مي شوند و در اغلب آپارتمان ها مهمان از وسط اطاق مي گذرد . خانم خانه براي رفتن به آشپزخانه بايد از وسط مهمان ها گذر كند ، مستراح جايي است كه بسياري از مسايل را ايجاد مي كند و خيلي از مسايل ديگر . در طراح هايي كه در حال حاضر انجام ميد هيم بايد اصول گذشته را در نظر بگيريم ، مثل اقتصادي بودن ، بنام تعداد نفرات؛ و يا مصالح دم دست چيزي را ساخت كه زياد فانتزي نباشد .

 قبل ازورود به شناخت انواع خانه ها و عناصر آن مسايلي كه در رابطه با خانه  بوده اند مي پردازيم.

و…


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *