تحقیق درباره خانواده‌ و نقش‌ و تاثير آن‌ در برقراري‌ عدالت

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:20

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

 «عدالت‌ از نظر علي‌(ع‌) در خانواده‌ي‌ اجتماعي‌»

 «لقد ارسلنا بالبينات‌ و أنزلنا معهم‌ الكتاب‌ و الميزان‌ ليقوم‌ الناس‌ بالقسط‌ و انزلنا الحديد فيه‌ بأس‌ شديد و منافع‌ للناس‌ وليعلم‌ الله‌ من‌ ينصره‌ رسله‌ بالغيب‌ ان‌ الله‌ قوي‌ عزيز» «حديد آيه‌ي‌ 25»

 «ان‌ الله‌ يأمر بالعدل‌ و الاحسان‌ وايتائ ذي‌القربي‌ و ينهي‌ عن‌ الفحشاء و المنكر و البغي‌ يعظكم‌ لعلكم‌ تذكرون‌» «نحل‌ آيه‌ي‌ 90»

 اين‌ دو آيه‌ي‌ كريمه‌ از دو سوره‌ است‌ و هر كدام‌ در يك‌ جايي‌ از قرآن‌ است‌ آيه‌ي‌ اول‌ آيه‌ي‌ بيست‌ و پنجم‌ از سوره‌ي‌ حديد است‌ و آيه‌ي‌ دوم‌ آيه‌ي‌ نودم‌ از سوره‌ي‌ نعل‌ است‌ البته‌ در هر دو آيه‌ از يك‌ مطلب‌ ياد شده‌ و آن‌ موضوع‌ عدالت‌ است‌ البته‌ هر آيه‌ مطلب‌ اضافه‌اي‌ نسبت‌ به‌ ديگري‌ دارد.

 در آيه‌ اول‌ مي‌فرمايد «ما، پيغمبران‌ خود را به‌ دلايل‌ روشن‌ فرستاده‌ايم‌ و همراه‌ آن‌ها كتاب‌ و مقياس‌ و وسيله‌ اندازه‌گيري‌ فرستاديم‌ تا مردم‌ بر ميزان‌ عدالت‌ عمل‌ كنند، آهن‌ فرستاديم‌ كه‌ فلزي‌ و محكم‌ و با صلابت‌ است‌ و منافعي‌ براي‌ حيات‌ بشر دربر دارد! علت‌ ديگر فرستادن‌ پيغمبران‌ اين‌ است‌ كه‌ آمدن‌ آن‌ها وسيله‌اي‌ امتحاني‌ باشد و معلوم‌ و روشن‌ شود كه‌ چه‌ كسي‌ به‌ ياري‌ حق‌ و اهل‌ حق‌ مي‌شتابد و چه‌ كسي‌ نمي‌شتابد، خداوند نيرومند و غالب‌ است‌.

 در آيه‌ي‌ اول‌ هدف‌ كلي‌ اديان‌ آسماني‌ را برقرار شدن‌ موازين‌ عدالت‌ ذكر مي‌كند‌ و در آيه‌ي‌ دوم‌ به‌ عنوان‌ يك‌ اصل‌ از اصول‌ و مباني‌ كلي‌ اسلام‌ و به‌ عنوان‌ معرفي‌ روح‌ اسلام‌ مي‌فرمايد خداوند به‌ عدل‌ و احسان‌ امر مي‌كند و از فحشاء و زشت‌كاري‌ها و بدي‌ها و ظلم‌ها نهي‌ مي‌كند.

 موضوع‌ عدل‌ و احسان‌ خصوصا موضوع‌ عدل‌، گذشته‌ از اين‌ كه‌ در خود قرآن‌ كريم‌ مكرر ذكر شده‌ در تاريخ‌ اسلام‌ و در ميان‌ مسلمين‌ فصلي‌ طولاني‌ دارد چه‌ از نظر علمي‌ در تاريخ‌ اسلامي‌ و چه‌ از نظر علمي‌ و اجرايي‌ در تاريخ‌ اجتماعي‌ و سياسي‌ جامعه‌ و چون‌ واقعا يكي‌ از اركان‌ اسلام‌ اصل‌ عدل‌ است‌. شايسته‌ است‌ در اطراف‌ آن‌ صحبت‌ شود و مخصوصا ما شيعيان‌ كه‌ يكي‌ از اصول‌ دين‌ را عدل‌ مي‌دانيم‌.

 «عدل‌ از اصول‌ دين‌ در خانواده‌»

 اصول‌ دين‌ را پنج‌ چيز مي‌شماريم‌، توحيد، عدل‌، نبوت‌، امامت‌، معاد. عدل‌ و امامت‌ اختصاصا در شيعه‌ از اصول‌ دين‌ شمرده‌ شده‌، و گاهي‌ اين‌ دو را به‌ نام‌ دو اصل‌ مذهب‌ مي‌نامند كه‌ البته‌ مقصود اين‌ است‌ كه‌ از نظر اسلام‌شناسي‌ اين‌ مذهب‌ و از ديده‌ي‌ پيشوايان‌ اين‌ مذهب‌، عدل‌ و امامت‌ هم‌ از اصول‌ اسلام‌ است‌، پس‌ معلوم‌ مي‌شود از نظر مذهب‌ و طريقه‌ي‌ ما اصل‌ عدل‌ بسيار مهم‌ است‌، پس‌ معلوم‌ مي‌شود كه‌ در رديف‌ مسائلي‌ از قبيل‌ مسائل‌ اخلاقي‌ خانواده‌ نيست‌ لذا، به‌ همين‌ مناسبت‌ به‌ اين‌ شب‌هاي‌ عزيز كه‌ فرصتي‌ هست‌ تا حدي‌ كه‌ مقدور است‌ از اطراف‌ اين‌ اصل‌ و تاريخچه‌ي‌ آن‌ كه‌ با سرنوشت‌ ما و وضع‌ حاضر ما بستگي‌ دارد مطالبي‌ به‌ عرض‌ شنوندگان‌ مي‌رسانيم‌.

و…..


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *