تحقیق درباره خشونت و ناامني شهري

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:28

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

پيشگفتار :

موضوع خشونت و ناامني شهري يکي از چالشهاي  جدي جوامع مي‌باشد که نظر بسياري از صاحبنظران را در فرآيند تحليل، تفسير و ريشه‌يابي آن به خود معطوف نموده است.

مهمترين خصيصه عصر جديد و قرن بيست و يکم گسترش ارتباط و فزوني سرعت در انتقال انگاره‌هاي فرهنگي در جوامع مي‌باشد (چه مثبت و چه منفي). خشونت و ناامني شهري در مفهوم امروزين خود بيشتر زائيده صنعتي شدن جوامع و گسترش شهرها و تبلور کلان شهرها مي‌باشد.

امنيت عمومي مبهم و پيچيده است، اين مفهوم در مسير حيات خود دائماً دچار تحول شده و از مفهومي به مفهوم ديگر تغيير يافته است.

در ديدگاه سنتي امنيت معطوف به تأمين فضائل و حفاظت از عاملان آن مي‌شد و انسان منفعلانه خود را مي‌بايست با قالب فضائل و ديدگاه فرهيختگان تطبيق مي‌داد.

در ديدگاه مدرن، امنيت معطوف به قدرت و تأمين زندگي امن و مرّفه انسان و حفاظت از عاملان آن يعني متخصصان و صاحبنظران مي‌شود و نسبت به ديدگاه پست مدرنيسم معطوف به معنا در زندگي انساني و تأکيد بر لذت گرائي و معناگرايي اراده و خلاقيت انساني است.

و با الطبع پيچيده شدن مفهوم امنيت در ديدگاه اخير باعث گرديده که براي تأمين و تحکيم آن عدم انعطاف و بکارگيري شيوه‌ها، ابزار و متد‌هاي مختلف را شاهد باشيم تا قبل از هر چيز با شناسايي و شناخت عوامل ناامني و تهديد‌کننده، نسبت به مقابله و برخورد با آن عوامل و کاهش احساسي ناامني عمومي اقدام نماييم. يکي از خصايص عصر جديد، گسترش ارتباطات و حذف مرزها و موانع فيزيکي مي‌باشد برخلاف گذشته ضريب اثرگذاري فرهنگي با کندي و تاني در جوامع صورت مي‌پذيرفت در شرايط جاري به موازات تراوشات و انباشتگي فرهنگي آثار و 0خصوصيات صنفي موجود در جوامع و شيوه‌هاي بزهکاري و جرايم با سرعت و با کمترين هزينه زماني با ساير جوامع سرايت مي‌نمايد و در حقيقت از منظر جامعه شناسي شهري نوعي وحدت جرايم اجتماعي بصورت مشابه با انگاره‌هاي شناخته شده مشاهده مي‌گردد به تناسب با ملاحظات و ويژگيهاي فرهنگي هر جامعه داراي شدت وحدّت مي‌باشد. مباحث خشونت شهري، جرايم حاشيه‌نشيني و ارتباط بين گسترش شهرک‌هاي حومه و حاشيه‌نشيني با افزايش جرايم و بزهکاري و تشکيل مناطق ممنوعه در اطراف شهرهاي بزرگ و کلان شهرها از جمله مباحث مهمي است که تقريباً به صورت يکسان در جوامع، اعم از توسعه يافته و يا در حال توسعه مشاهده مي‌گردد.

يکي از ويژگيهاي کتابهاي حاضر در عرصه امنيت پرداختن به مقولة امنيتهاي شهري مي‌باشد.

از منظر بررسي زمينه‌هاي نهادي، ساختاري، سکونتگاهي و حتي روانشناختي به همراه شناسايي ضعف‌ها و خلاءهاي قانوني، مبادرت به تجزيه و تحليل «واقعيت‌هاي شناخته شده» نموده و راهکار پيشنهاد مي‌نمايد و عليرغم طرد و کم اهميت جلوه دادن مثلاً «ارجحيت پيشگيري بر درمان» عملاً در بخش عمده‌اي از فصول تأکيد بر تدابير و سياست‌هاي باز دارنده و پيشگيرانه داشته  «کيفر زدايي» و «پوشش دهي پليس» را به صورت نسبي غير مفيد و ناکارآمد تلقي مي‌نمايد همين نگرش که بصورت زنجيره‌اي از زمينه‌هاي قبل از ورود بزه و ارتکاب جرايم تا «عدم اجراي احکام» به عنوان آخرين حلقة زنجير پيگيري شده بر اين اصل استوار است که مسئوليت پذير ساختن والدين، به همراه پيشگيري واقع بينانه، چه از بعد اجتماعي و چه از بابت تکرار جرم، سرآغاز مبارزه عليه ناامني انگاشته مي‌شود و با تغيير سمت تدابير پيشگيرانه از جمعيت شهري و داخل شهرها به سمت حومه صادر کننده بزهکاري آغاز شده و سپس با ايجاد هماهنگي، پيوستگي و انسجام ميان ابزارهاي پيشگيري کننده محلي با ديگر همتايان احتمالي نظير مددکاران اجتماعي، آموزش و پرورش، حمل و نقل، مناطق آزاد تجاري، پليس و سرانجام قوه قضائيه به نتيجه و هدف مي‌رسد.

و….


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *