تحقیق درباره خصوصيات اخلاقي

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:15

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

خصوصيات اخلاقي

انسان يك موجود اخلاقي است و اخلاق به صفات و افعال زشت و زيبا اطلاق مي شود و گاهي صرفاً در مورد اخلاق و صفات نيك بكار مي رود. انسانها داراي يك جوهر قدسي هستند كه از آن اموري مطلوب و خواستني به نام ارزش تراوش مي شود او را به عنوان يك موجود اخلاقي نمودار مي سازد كه ساير جانداران از آن بي بهره اند.

توانايي

يكي از ابعاد وجود آدمي قدرت يا توانايي است قدرت به معناي عام يعني هر گونه نيرويي كه مي تواند مبدا و منشا كامل هر اثري شود و به معناي خاص قدرت عبارت از توانايي بر انجام كاري با آگاهي و آزادي مي باشد. همچنين قدرت يا توانايي شامل قدرت فيزيكي يا مادي است كه در همه موجودات انسان و غيره انسان وجود دارد. قدرت غيرمادي نظير قوا و كيفيات گوناگون نفساني مانند علم تمايل و غيره خاص انسان است.

تغيير پذيري شخصيت انسان

يكي ديگر از ويژگيهاي انسان قابليت شكل گيري گوناگون شخصيت است انسان به گونه اي آفريده شده است كه مي تواند با آگاهي و آزادي در محدوده اي نسبتاً گسترده راه خويش را برگزيند و در همان راه منتخب خود شخصيت و هويت فكري اخلاقي و فرهنگي خويش را شكل دهد.

تواناييهاي بالقوه و بالفعل

لغت sterngth به معناي توانائي، استبداد، قدرت، نيرو، قوه و دوام به كار برده مي شود و لغت potentiality به معناي عامل بالقوه ذخيره پنهان داراي استعداد نهاني مي باشد. قرآن انسان را موجودي مي داند كه هنگام زاده شدن داراي فطرتي است بالقوه او بالقوه داراي همه كمالات است كه مي تواند اگر خودش بخواهد بخواهد به آنها فعليت دهد و اين بستگي به شناخت خودش دارد.

تواناييهاي گوناگون انسان

قوه و نيروه عاملي كه اثري از آن ناشي مي شود. هر موجودي از موجودات جهان منشا يك چند خاصيت و اثر هستند انسان قادر است و توانايي دارد كه در برابر ميلهاي دروني خودايستادگي كند و فرمان آنها را اجرا نكند. اين توانايي را انسان به حكم يك نيروي ديگر دارد كه از آن به اراده تعبير مي شود. و به نوبه خود تحت فران عقل است يعني عقل تشخيص مي دهد و اراده انجام مي دهد. پس از آنچه گذشت روشن مي شود كه انسان از دو جهت يك سلسله توانايي ها دارد كه ساير جانداران ندارند: يكي از جهت اينكه در انسان يك سلسله ميلها و جاذبه هاي معنوي وجود دارد كه در ساير جانداران وجود ندارد. اين جاذبه ها به انسان امكان مي دهد كه دائره فعاليت خويش را از حدود ماديات توسعه دهد و تا افق عالي معنويات بكشاند ولي ساير جاندارها از زندان ماديات نمي توانند خارج شوند و ديگر از آن جهت كه انسان به نيروي عقل و اراده مجهز است و قادر است در مقابل ميلها مقاومت و ايستادگي كند.

انسان يك موجود آزاد، توانا و انتخابگر و صاحب اختيار است تاكيد قرآن در مورد انسان بر اين است كه انسان خويشتن را آنچنانكه هست بشناسد و مقام و موقع خود را در عالم وجود درك كند و هدف از اين شناختن و درك كردن اين است كه خود به مقاوم والايي كه شايسته آن است برساند تحقيق و جستجوي دقيق و علمي در مورد تواناييها اولين بار در آمريكا در سال 1960 در دانشگاه در دانشگاه يوتا انجام شد و كار نخستين بر اساس نظريه هاي افرادي چون مازلو، مورفي، فروم بنا نهاده شده بود آنها كار تحقيق را بر روي 18 گروه آزمايش كه افرادي سالم و طبيعي و در گروههاي سني مختلف بودند انجام دادند.

و….


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *