تحقیق درباره راهکارهاي اشتغال معلولين

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:12

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

مقدمه

امروزه اعتقاد صاحب نظران بر اين است که معلوليت يک نوع ناتواني و نارسائي است و لذا اين افراد فقط داراي تفاوتهائي با افراد عادي جامعه هستند ، بنابر اين به گونه اي از کاربرد کلمه و لفظ معلول اجتناب ورزيده و اين گروه از انسانها را با الفاظي همچون کم توان ، ناتوان و توانخواه مورد خطاب قرار مي دهند و ليکن در قانوني که اخيراً در کشور به تصويب رسيده است از کلمه معلول استفاده شده است و به همين لحاظ در اين پروژه نيز کلمه معلول به کار برده شده است .


مطالعه درباره معلوليت ها مطالعه درباره تفاوت هاست ، يک انسان که داراي معلوليت است به طريقي با يک انسان معمولي متفاوت است . به زبان ساده تر اين گروه از افراد داراي مسائل و برخوردار از استعدادهاي ويژه اي هستند که در نحوه تفکر  ديدن ، شنيدن ، صحبت کردن ، راه رفتن ، اجتماعي شدن ، اشتغال و تمامي حرکات آنها تاثير مي گذارد . بسياري از اين افراد داراي استعدادهائي چشم گير و قابل ستايش هستند .

مطالعه درباره معلوليت ها مطالعه درباره تشابهات نيز ميباشد ، انسانهائي که به نوعي داراي معلوليت هستند با توجه به نوع معلوليت با انسانهاي معمولي تفاوت دارند در واقع تعداد زيادي از اين انسانها در بيشتر جنبه ها بجاي اينکه متفاوت باشند معمولي و نرمال نيز هستند .

در اينجا به تعريفي از معلوليت که در تبصره ماده يک قانون جامع حمايت از حقوق معلولان به تصويب رسيده است اشاره مي شود «منظور از معلول در اين قانون به افرادي اطلاق مي گردد که به تشخيص کميسيون پزشکي سازمان بهزيستي بر اثر ضايعه جسمي ، ذهني ، رواني ، يا توأم ، اختلال مستمر و قابل توجهي در سلامت و کارآئي عمومي وي ايجاد گردد ، به طوري که موجب کاهش استقلال فرد در زمينه هاي اجتماعي و اقتصادي شود.»

معلولين در گروههاي مختلفي همچون ناشنوا ، نابينا ، ضايعات نخاعي ، کم شنوا ، کم بينا ، قطع عضو ، روحي و رواني ، ذهني و … طبقه بندي مي شوند .

با توجه به تفاوتهاي ويژه اي که در معلوليت ها مشاهده مي شود ايجاد اشتغال براي هر گروه شرايط ويژه اي را طلب مي نمايد و بديهي است يکي از مهمترين شرايط مورد نياز براي اشتغال ايجاد امکانات و فضاهاي مناسب شهري و اجتماعي است که در اين رابطه سخن بسيار گفته شده است از جمله تامين وسائط نقليه مناسب ، تامين مسيرهاي عبور و مرور مناسب ، تامين مبلمان مناسب شهري مانند (ارتفاع تلفن همگاني ، ارتفاع سطلهاي زباله ، حذف موانع عبور و مرور ، نصب صندلي هاي ويژه در مکانهاي مناسب و … ) و پس از ايجاد امکانات ذکر شده تامين شغلهاي مرتبط با هر نوع از معلوليت ها از درجه اهميت برخوردار است .

با توجه به در نظر گرفتن نکات گفته شده ، براي فراهم آوردن شرايط اشتغال معلولان پيش نيازهائي لازم و ضروري است که به برخي از آن موارد ذيلاً اشاره مي شود .

برنامه و وسائل مي بايست با نوع معلوليت تناسب داشته باشد : در گذشته امکانات و تجهيزات لازم و کافي براي آموزش و ارتقاع سطح توانائي معلولان چندان که مورد نياز بوده است در دسترس نبود و لذا براي افراد با معلوليت هاي مختلف وسائل متناسب وجود نداشت در صورتيکه امروزه اين امکانات فراهم شده است و لذا مي بايست براي معلوليت هاي در سطوح مختلف کلاسهاي آموزشي فني و حرفه اي متناسب داير گردد مثلاً کلاسهاي افراد نابينا و کم بينا بايد جدا از هم و با برنامه هاي خاص هر کدام تشکيل شود .

هدفهاي رفتاري : به خوبي شناسائي شده و با در نظر گرفتن شرايط خلق و خو و حقيقت پذيري معلولان برنامه اي آموزشي تدوين شود .

و….


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *