تحقیق درباره راه هاي افزايش با نشاط سازي مدارس و ارتقاء سطح بهداشت رواني

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:11

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

بي شك زيباترين ندايي كه از دوران مدرسه هنوز در خاطر داريم نه صداي گام هاي پر صلابت معلم نه انعكاس تركه ي ناظم در راهروي كم نور و خلوت نه هق هق گريه از يك نمره ي كم ، بلكه صداي خنده ي شادمانه ي كودكي مان است و دلنشين ترين تصوير چهره ي متبسم معلم،‌ناظم، مدير و مستخدمي كه همگي دوستمان داشتند.

شادماني هديه اي نيست كه در مدرسه به كودكان پيشكش كنيم، كودكان بي دليل شادنند. تنها بايد كوشيد تا دلايل ناشاد كردن كودكان در مدارس را كم رنگ تر ساخت.

بحث پيرامون فوايد و اثرات روحي و جسماني شاد بودن بسيار است.

فلاسفه، پويندگان راه حقيقت، عالمان علوم انساني و خير انديشان  همگي به دنبال اين بوده اند كه چگونه انسان را از قيود ملال آور زندگاني برهانند چگونه شيريني رها زيستن و وارستگي را به ارمغان آورند چگونه هر لحظه شدن را جايگزين هماره بودن نمايند و كوتاه اينكه چگونه شادماني كودكانه زيستن را به زندگي آدميان باز گردانند.

حال اگر اهتمامي شود تا اين موهبت الهي يعني شادي كودكانه كه عميق ترين و متكامل ترين فلسفه ي نگرش به زندگانيست از همان ابتدا در تكاپو ي پرورش و ْآموزش زير گام هاي ديسيپلين و قواعد خشك و خداي ناكرده كاستي هاي شخصيتي دست اندر كاران آموزشي و

 پرورشي پا ما ل نگردد، آينده اي را براي فرزندانمان رقم زده ايم كه بايد در انتظار يك انسان سالم و بالنده باشد.

شادي و سرور كه تنها وسيله ي مبارزه با كاهلي، خمودگي و سكون است موجب بالا رفتن اعتماد به نفس دانش آموزان،‌تسريع روند آموزش،‌كنترل و كاهش اضطراب و بهبود كيفيت آموزش و پرورش مي گردد. در يك محيط آموزشي شاد، افراد با رغبت و عشق حضور مي يابند و ثمره ي چنين حضوري سازندگي است.

با توجه به اهميت چنين موضوعي، پرداختن به چگونه شادتر كردن مدارس امري ضروري به نظر مي رسد كه مي تواند به صورت يك فر آيند مستقل در مدارس در نظر گرفته شود و يا وسيله اي براي ارتقاء فرآيند آموزش و يادگيري در مدارس باشد.

 عوامل تاثير گذار بر سيستم آموزشي

در يك سيستم آموزشي اركاني را مي توان در نظر گرفت كه از طريق تاثير برآنها مدرسه ي شادتري را بوجود آوريم. اين اركان دانش آموز، محيط فيزيكي و انساني آموزشي، خانواده و اجتماع است. در شكل زير كانال هايي براي ورود تاثيرات شادي بخش به اركان مورد نظر سيستم در نظر گرفته شده است كه در مورد هر يك توضيحاتي داده شده است.

 دانش آموز دانش آموز يكي از اركان مهم سيستم آموزشي است و شادي فردي وي از اهداف فرآيند شاد سازي مدرسه مي باشد. سهم عمده ي دلايل شادي هر فرد را بايد در درون وي جستجو نمود كه البته چنين شادي، شادي حقيقي است، شادي كه هر چه كمتر به محيط بيرون وابسته باشد.

راه لذت از درون دان، نز برون                             

ابلهي دان، جستن از قصر و حصون

آن يكي در كنج مسجد، مست و شاد                        

و آن دگر در باغ، ترش و بي مراد1

در جهان پر هياهوي كنوني كه دليل براي اضطراب و اندوه بسيار است مجهز نمودن هر فرد به سلاح هايي كه به مقابله با افسردگي برخيزد ضروريست. آموزش يكي از بهترين راهها ست.

تقويت ايمان به خدا و توكل، بزرگترين سلاح براي مبارزه با ناشاديست.

دانش آموز بايد بياموزد كه قدردان  موهبات زندگاني خود بوده و به خوبي از آنها بهره گيرد، كوچكترين بركات زندگي را ببيند، از زيبايي ها لذت ببرد و در مواجه با مشكلات به جاي درماندگي به فكر يافتن راه حل باشد.

و….


 دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *