تحقیق درباره راه هاي نفوذ استعمارگران

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:10

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

استعمار واستلاي بيگانگان رامهمترين سّد راه اتحّاد جهان اسلام مى دانست واز رژيمهاى استبدادى ودست نشانده، متحجران وظاهر گرايان, غربزدگان و عالمان دربارى به عنوان ايادى استعمار ياد مى كرد.

آنچه كه براى جامعه اسلامى درد آور بود، حاكميت انسانهاى مستبد و خود رأى بود. گفتار آنان، در هر شرايطى، چه در حال غضب و چه خوشى، حكم قانون را داشت.مردمان، وظيفه‏اى جز اطاعت بى چون و چرا نداشتند. سيّد جمال، عامل اساسى اين شوم بختى را در دو حادثه بزرگ كه در جهان اسلام رخ داد و مسلمانان گرفتار آن شدند، مى‏داند:يكى حمله بنيان بر افكن و ويرانى آفرين مغولها و ديگرى، تهاجم خانمانسوز اروپاييان.ايشان بر اين نظرند كه اين دو حادثه بزرگ شيرازه امت اسلامى را از هم گسيخت و زمينه را براى حكام نا اهل و بد كنش آماده كرد:« در اثر اين دو حادثه مهم، حكومتهاى گوناگون در ميان مسلمانان پديد آمد، امور به دست نا اهلش افتاد. كسانى كه از سياست اطلاعى نداشتند، امر حكومت را قبضه كردند. اين بود كه امرا و حكام آنان در اخلاق و طبيعت، به منزله ميكروبهاى فساد و تباهى بودند و طبعاً اين قبيل حكام و امرا، خود وسيله جلب مشقات و بلاها براى جامعه مسلمين شدند. در نتيجه، ناتوانى بر آنان مستولى گرديد و مفاسد اخلاقى و اجتماعى پديد آمد. »

سيّد جمال الدين، از زبونى و ذلت زمامداران ممالك اسلامى شرمنده و در رنج بود.مى‏گفت:« ترس از بيگانگان بر وجود آنان مستولى شده و يأس، بيش از اميد، بر روح آنان غلبه كرده است. » برخى از حكام بلاد اسلامى، چنان وابسته شده بودند كه كارهاى سياسى، انتظامى و دفترى خود را به بيگانگان وا مى‏گذاردند. كارهاى سرّى كشور و حتى حمايت از جان و خانواده حكّام را بيگانگان انجام مى‏دادند. سيّد جمال الدين، اين درد را با تمام وجود حس كرده بود و خطاب به زمامداران اسلامى چنينن مى‏گويد:« اى زمامداران بزرگ! چه شده شما را با بيگانگان. شما آنان را دوست داريد، امّا آنان شما را دوست ندارند. نيت و غرض آنها را دريافته‏ايد و شكى در آن باقى نمانده است. اگر به شما و ملت شما بدى برسد، غمگين نمى‏شويد و اگر براى شما خوبى نصيب گردد، خرسند نمى‏گردند».

سيّد، در تاثير استعمار در سقوط وتلاش دولتهاى مستقل ومقتدردر تاريخ مى نويسد: «دولتهاى مقتدر سقوط نكردند واز بين نرفتند، مگر با دخول بيگانگان به آن كشورها وگماردن آنهابر كارهاى مهّم مملكتى، زيرا در تاريخ همه دولتهاى منقرض شده آثارى از دخالت بيگانگان به چشم مى خورد.»

سيدجمال‏الدين با اظهار درد و تأسف وضع فلاكت‏بار مسلمانان آن‏روز را چنين بيان مى‏كند:«من براى گذشتگان مسلمين گريه مى‏كنم و به خاطر متقدمين نوحه سرايى مى‏كنم، كجا هستيد شما اى مردان رحمت و صاحبان تعصب و شفقت؟ كجا هستيد اى مردان مظاهر مروت و انصاف، اى نيرومندان بزرگ؟ كجا هستيد اى فرزندان نجابت و بزرگى و اى حاميان مظلومان در مواقع سختى وشدت؟

و….


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *