دانلود مقاله با عنوان تفريحات سالم و سازنده از نظر اسلام

↓↓لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word

(قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:12

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

تفريحات سالم و سازنده از نظر اسلام، چه چيز‏هايي هستند؟

انسان، موجودي است كه از دو بعد ، جسم و روح، پديد آمده است و هر كدام نيازها و آسيب‏هاي خاص خودش را دارد. همان گونه كه بدن انسان به انواع غذاها احتياج دارد ، روح آدمي نيز به شادابي و تفريحات سالم نيازمند است. بنابراين، غذاي روحي و رواني، همواره در كنار غذاي جسم، مطرح بوده است.

اميرمؤمنان، حضرت علي‌عليه‌السلام مي‏فرمايد: مؤمن را سه وقت است؛ « وقتي كه در آن با پروردگار خود به راز و نياز مي‏پردازد و وقتي كه به حساب نفس خود مي‏رسد و وقتي كه به لذت‏هاي حلال و خوش مي‏گذراند»1. همچنين حضرت در نامه خود به مالك اشتر مي‏فرمايد: «اگر در همه اوقات نيت، پاك و درست باشد و مردم در امنيت و آسايش باشند، اوقات همه از آن خداست»2. امروزه به تجربه نيز ثابت شده، اوقاتي كه انسان به تفريح مي‏پردازد، سبب انبساط خاطر اوست و آمادگي براي ساير فعاليت‏هاي زندگي، از طريق همين تفريحات سالم به دست مي‏آيد و اگر زندگي، سراسر فعاليت، كار، درس و نظاير اينها باشد، طولي نخواهد كشيد كه تعادل روحي و جسمي انسان به هم خواهد خورد و شالوده وجود ، به سستي خواهد گراييد.

در زمان ائمه معصوم عليهم‌‌السلام، تفريح‏هايي مانند گردش، شنا، سواركاري، كشتي و مواردي از اين دست وجود داشته، ولي اين را بايد در نظر گرفت كه تفريح‏هاي سالم در هر زمان، متناسب با شرايط آن زمان بوده است و حتي مردم هر كشور و هر منطقه‏اي، براي خود تفريح خاصي دارند كه ممكن است براي مردم مناطق ديگر، عجيب به نظر رسد. اگر ايران خودمان را بررسي كنيم، در ايران باستان، مردم از اوقات فراغت خود براي تفريح، بهره‏ها مي‏بردند؛ كتاب‏هاي شعر را سينه به سينه انتقال مي‏دادند؛ با خط خوش، چند بيتي بر پوست و بعدها بر كاغذ مي‏نوشتند؛ به دل كوهسارها پناه مي‏بردند؛ در منازل و معابر، گرد هم مي‏نشستند و از هر دري سخن مي‏گفتند و در خلوت خود، با سنگ و خاك و چوب، نقش‌هاي هنري مي‏زدند.

با ورود اسلام و پذيرش دين از سوي ايرانيان، تحولي در نگرش مردم صورت گرفت؛ به اين ترتيب كه هر قدر شناخت فرد نسبت به جهان، انسان و زندگي، گسترده‏تر و عميق‏تر شد، او به اهميت وقت و عمر، بيشتر پي برد و براي استفاده از آن، برنامه‏ريزي مي‌كرد و از آن جايي كه انسان مؤمن، عمر را نعمتي الهي مي‏داند كه فقط يك بار توفيق بهره‏وري از آن دارد، از اين رو، در همة لحظات عمر، اعمال و رفتار خود را در مسير قرب الهي قرار مي‏دهد. قرآن شريف مي‏فرمايد: «قسم به عصر! كه واقعاً انسان در معرض زيان است؛ مگر آنان كه ايمان آورده‏اند و كارهاي شايسته كرده، به حق و صبر، يكديگر را توصيه كرده‏اند»3. ايرانيان با تمدني كهن، مسلمان شدند و اسلام، آنان را با امري بسيار مهمّ آشنا كرد و آن امر مهم، اين بود كه براي وقت و زمان، ارزش زيادي قائل شوند و در عين حال، ميانه‏روي و اعتدال را سرلوحه زندگي خود سازند. پيامبرصلي‌الله‌عليه‌وآله به اصحاب خود فرمود: «به تفريح و بازي بپردازيد؛ زيرا من دوست ندارم در دين شما سخت‏گيري ديده شود»4. براي بهره‏وري و از اوقات فراغت و پرداختن به تفريحات سالم، توجه به موارد زير مي‏تواند مفيد باشد:

  1. طبيعت

تفريح و سپري كردن اوقات فراغت، بايد در محيط طبيعي، نشاط‏آور و سرورانگيز باشد. وجود كوهستان‏ها، جنگل‏ها، گل‏ها، گياهان، رودها و آبشارها، روح و روان آدمي را آرام كرده، به فرد شادي و نشاط مي‏بخشد. وجود درختان سرسبز و پرشاخ و برگ و باغ‏هايي كه درختانش به هم پيچيده است، تداعي‏كننده بهشت است و روح انسان را صفا مي‏بخشد. آب جاري، يكي ديگر از پديده‏هاي شادي‏آفرين و بهجت‏آور است. هر چه محيط فرد ، به محيط طبيعي نزديك‏تر و شبيه‏تر باشد، آرامش و آسايش خاطر بيشتري را براي او به همراه مي‏آورد و بر عكس، هر چه تضادها بيشتر باشد، ناآرامي رواني، بيشتر رخ مي‏نمايد. اولين ثمرة استفاده از طبيعت، كاستن از صدمات جسمي و رواني است.

  1. سير و سفر

يكي از لذت‏بخش‏ترين تفريحات سالم، مسافرت است. قرآن مردم را به گردش در زمين فرمان داده تا از طريق آن، با وضع گذشتگان آشنا شوند و علل انحراف و انحطاط جوامع را به خوبي دريابند و به هدف زندگي پي ببرند5. گردش، چون جاري شدن آب است كه از آلودگي و فساد آن مانع مي‏شود؛ ولي سكون و در جاماندن، موجب آلودگي است؛ البته همان طور كه ذكر شد، سير و سفر و مطالعه در طبيعت يا دفتر تكوين، علاوه بر جنبة تفريحي، آثار تربيتي و معرفتي كم‏نظيري نيز دارد؛ تا جايي كه خلقت آسمان‏ها و زمين، شب و روز، ماه و خورشيد و…، نشانه‏هايي از علم و قدرت و حكمت خداوند مي‌باشند.

  1. ادبيات و شعر

مردم ايران از ديرباز، مردمي ادب دوست بوده‏اند. «بوستان»، «گلستان»، «شاهنامه» و «ديوان حافظ»، از پرطرفدارترين كتاب‌هاي ادبي به حساب مي‏آمدند و اكنون نيز همتايي براي آنها نيست. سخن از مقوله‏هاي ادبي، اجتماعي، سياسي، فلسفي، اعتقادي، اخلاقي و گاهي طنز، در تركيب‏هاي نظم و نثر وجود دارد كه اهل ادب را جذب مي‏كند و مجالسي خوش و خاطره‏انگيز فراهم مي‏نمايد و همة اينها از ديرباز از مظاهر تفريحات سالم بوده‌اند.

  1. ورزش و بازي

ورزش و بازي از تفريحات سالم، سودمند و نشاط‏انگيزي است كه در تأمين سلامت و بهداشت جان و تن، تأثيرات زيادي دارد. اسلام حفظ بدن و سلامتي آن را وظيفه اوليه هر مسلماني مي‏داند و مانند روح براي آن ارزش قائل است؛ به طوري كه علم «ابدان» را هم ‏رديف علم «اديان » برمي‏شمرد. پيامبرصلي‌الله ‌عليه‌و آله مي‏فرمايد: «علم بر دو نوع است؛ دين‏شناسي و بدن‏شناسي»6.

در فقه اسلامي، به برخي از تفريحات و سرگرمي‏هاي سالم، توجه بيشتري شده است و به نظر مي‏رسد كه تأكيد بر آنها براي اهداف و جهت‏هاي خاصي است؛ مثلاً تأكيد شده كه به فرزندانتان شناگري، تيراندازي و اسب‏سواري بياموزيد و اين ورزش‏ها، علاوه بر اين كه مي‏توانند به عنوان تفريح سالم مطرح باشند، در شرايط اضطراري و حتي جنگي، مي‌توان از آنها به عنوان يك وسيله استفاده كرد؛ البته اسب‌سواري در روايات، استعداد انطباق با تغييرات تكنولوژيك در عصر حاضر را دارد؛ يعني امروزه مي‏تواند انواع رانندگي‏ها و حتي خلباني را دربربگيرد. به هر حال، اگر يك كشور در همين سه زمينه، به خوبي سرمايه‏گذاري كند، به طوري كه مردم و جوانان بتوانند در اين سه زمينه فعاليت داشته باشند، هم سرگرمي و تفريحات سالم جامعه به خوبي تأمين خواهد شد و هم مهارت‏هاي نظامي و امنيتي جامعه تأمين مي‌شود؛ مهارت‌هايي كه در شرايط اضطراري به عنوان يك عنصر بازدارنده در برابر تهديدات دشمنان، از آنها به خوبي مي‌توان استفاده كرد. اسلام به عنوان يك دين معتدل و متوسّط ، همان گونه كه در خوردني‌ها و نوشيدني‏ها مجاز و غيرمجاز دارد ، در تفريحات و شادي‏ها هم نوع مجاز (تفريحات سالم) و غيرمجاز (تفريحات غيرسالم) دارد.

 

*** متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است ***


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *