پاورپوینت فصل 5 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: نمایندگان مکتب مشاء 1

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 31 اسلاید

 

قسمتی از اسلاید های پاورپوینت:

نمایندگان مکتب مشّاء )1( فصل 5 فارابی مطالعه آزاد حکیم ابونصر محمد فارابی، از داناترین و وارسته ترین دانشمندان و فرزانگان ایران است که به حق او را معلمّ ثانی لقب داده ، او را بعد از ارسطو برترین حکما و بنیان گذار و مؤسس فلسفۀ اسلامی دانسته اند. فارابی در حدود سال 260 هجری در دهکدۀ وَسیج، از نواحی فاراب ترکستان متولد شد. نژادش ایرانی و پدرش سردار سپاه بود. او از دوران جوانی به تحصیل فقه و حدیث و تفسیر قرآن پرداخت. سپس به بغداد رفت و از محضر ابوبشِرمتیَّ بنْ یونسُ، حکیم معروف که از دانشمندان و مترجمان قرن سوم و چهارم هجری است، استفاده کرد. سپس به حرّان که تا آن زمان هنوز اهمیت علمی خود را حفظ کرده و مرکز عدّه ای از فلاسفه بود سفر کرد و در آن جا منطق را تا آخر کتاب برهان نزد یوحَنابن حیلان خواند. آن گاه به بغداد بازگشت و به تحصیلات خود ادامه داد تا دانشمندی بلند آوازه و فیلسوفی بلند پایه شد و طالبان علم و حکمت به دور او گرد آمدند. فارابی در سال 330 به مصر رفت و در حدود سال 334 مرکز فرهنگی دیگری در حلب توجه او را به خود جلب کرد. در این شهر، دربار دانش پرور سیف الدولۀ حَمْدانی، مجمع برجسته ترین شاعران، ادیبان، دانشمندان و حکیمان بود و در آن فضایی علمی و فرهنگی برای هرگونه تحقیق آزاد فراهم شده بود. امیر سیف الدوله ، مَقدم فارابی را بسیار گرامی داشت و در تکریم او از هیچ کوششی فروگذار نکرد. پس از اینکه سیف الدوله دمشق را فتح کرد، فارابی به همراه او وارد دمشق شد و در این شهر اقامت گزید؛ تا سال 339 که در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت و در همان جا به خاک سپرده شد. شخصیت اخلاقی فارابی شخصیتی وارسته داشت و زندگی در دربار با شکوه و جلال سیف الدوله هرگز او را وسوسه نکرد؛ بلکه در همۀ احوال حق و حقیقت را بر همه چیز مقدّم می داشت. او از همان دوران جوانی که به تحصیل اشتغال یافت، تهی دست و کم بضاعت، اما بسیار کوشا بود. چنان که برای گذران زندگی باغبانی می کرد. شب ها در نور چراغ پاسبانان درس می خواند و اغلب تا صبح بیدار می ماند. او کار علمی را با سادگی و قناعت پیشگی آمیخته بود و با اینکه از برترین دانشمندان عصر خود و از ارجمندترین کسان در نزد سیف الدوله به شمار می رفت، از پوشیدن جامه های فاخر و مراعات آداب دربار خودداری می کرد. فارابی لباس های محلی می پوشید و به جای حضور در تالارهای قصر سلطنتی، بیشتر وقت خود را در طبیعت می گذرانید.

 

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

ضمنا در صورت نبود کافیست، پاورپوینت مد نظرتان در هر مقطع و پایه تحصیلی، از طرق تلگرام با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاورپوینت شما آماده و تحویل داده شود.

 

محصولات مرتبط:

پکیج پاورپوینت های دروس فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: (فصل اول تا فصل سیزدهم)

پاورپپوینت فصل 1 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: کلیات 1

پاورپوینت فصل 2 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: کلیات 2

پاورپوینت فصل 3 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: مبانی حکمت مشاء

پاورپوینت فصل 4 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: مبانی حکمت مشاء 2

پاورپوینت فصل 5 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: نمایندگان مکتب مشاء 1

پاورپوینت فصل 6 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: نمایندگان مکتب مشاء 2

پاورپوینت فصل 7 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: افول حکمت مشاء

پاورپوینت فصل 8 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: حکمت اشراق

پاورپپوینت فصل 9 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: جریان های فکری عالم اسلام

پاورپوینت فصل 10 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: صدرالمتالهین

پاورپوینت فصل 11 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: مبانی حکمت متعالیه

پاورپوینت فصل 12 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: حکمای معاصر

پاورپوینت فصل 13 فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پایه دوازدهم انسانی: حیات فرهنگی


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *