پاورپوینت مطالعه و شناخت مقبره شمس آل رسول آمل

پاورپوینت مطالعه و شناخت مقبره شمس آل رسول آمل در 54 اسلاید

 این بنا در قرن 9 هجري قمري در اراضی گنبد بن آمل بنا شده و يكي از عناصر هويت دهنده اين محله به شمار می رود. بخش هاي شمالي و غربي محله داراي بافتي باز و بخش جنوبي داراي بافتي پيچ در پيچ و كم عرض مي باشد و شايد بتوان دو خيابان شهيد بهشتي (جبهه شرقي) وخيابان طالب آملي (جبهه غربي) را بهترين الگوي دسترسي به اين قسمت از شهر برشمرد.

به نظر مي رسد در تركيب اصلي بنا، چهار درگاه جاي دارد كه سه درگاه آن بسته و درگاه ديگر، تنها نوعي ورودي را معرفي مي كند؛ ولي با توجه به مستندات تاريخي، درگاه اصلي به طرف شمال بوده و درگاه هاي كوچكي نيز در طرف شرق و غرب وجود داشته است. درگاه جنوبي نیز به علت هم جهت بودن با قبله، بسته شده بود.

مطالب بالا به طور كامل در ترسيماتي كه از دمرگان و دونالد ويلبر باقي مانده، مشهود است.در اين پلان ها، هر چند خطاي ترسيم ديده مي شود اما نمي توان انتظار داشت يك درگاه در ابعادي بزرگ از نظر دوربماند و يا كاستی و افزونی آن مورد ترديد قرار گيرد.

تغيير ديگري كه در نگاه اول جالب به نظر مي رسد، عدم وجود گنبد رك در اين بناست. به نظر مي رسداين گنبد در اثر زلزله اي كه در سال 23-1222ه.ق افتاده، ويران و در اثر عوامل جوي و اقليمي بر آسيب هاي آن افزوده شده است.

این پروؤه یک فایل جامع و کامل درباره مقبره شمس آل رسول شهر آمل به همراه بررسي و مطالعه برج – مقبره هاي قرن 8 و 9 ه.ق در مازندران، نقشه برج، تصاویر قدیم و جدید از مقبره و .. می باشد و شامل موارد زیر می باشد:

 

 مقدمه

اسامی مقابر در دوره ها و اقلیم های مختلف مازندران

تاریخ شکل گیری مقابر

مطالعات تطبيقي مقابر مازندران

مقبره های قرن 8و 9 هجری قمری در مازندران

معرفی مقبره شمس آل رسول آمل

بررسی معماری مقبره 

بررسی نقشه ها و تصاویر مقبره در دوره های مختلف

نتیجه گیری

پی نوشت

منابع و ماخذ

 


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *