کودکان استثنایی

عنوان: کودکان استثنایی

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 32

این تحقیق در مورد کودکان استثنایی می باشد که به طور کامل به طبقه بندی این کودکان و علل آسیب به جنین پرداخته می شود. این تحقیق به دانشجویان رشته های روانشناسی ، علوم تربیتی و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه

همواره یکی از دلایلی که ما نمی توانیم اطلاعات کاملاً‌ مربوط و جامعی در مورد کودکان و دانش آموزان استثنایی بدست بیاوریم اینست که معمولاً وقتی با کودک استثنایی مواجه می شویم ذهن ما بخاطر انباشته شدن ، از غیر عادی بودن ذهنی یا جسمی کودک پیشداوری می کند و غالباً ویژگیهای خاصی که کودکان استثنایی دارند ( نابینایی – ناشنوایی – عقب ماندگی و …) مشخصه اصلی آنها می شود .

متاسفانه اکثر والدین از داشتن چنین فرزندانی احساس شرمندگی می کنند ودر قالب موارد سعی در مخفی کردن کودکشان در انظار عمومی دارند .

تعریف کودک استثنایی

کودک استثنایی اول یک کودک است ( انسان است با همه خصوصیات و صفات یک انسان ) و بعد کودکی است با خصوصیات و تفاوتهای استثنایی نسبت به سایر کودکان. و همین ویژگیها و خصوصیات است که معلمان و اولیا باید خودشان را با آن سازگار کنند .

در واقع بین تمام خصوصیات روانی و جسمانی و تمام استعدادهای مختلف هر فرد تفاوتهای مشهودی موجود است پس می توان گفت که هر فرد نسبت به افراد دیگر استثنایی است و کلمه استثنایی بطور اعم و به معنای دقیق علمی خود نمی تواند فقط به گروههای خاصی از افراد جامعه اطلاق شود .

بنابراین آنچه که ما اصطلاحاً « کودک استثنایی » می گوئیم بدین معناست که کودک از نظر هوشی و جسمی و روانی و اجتماعی بمیزان قابل توجهی نسبت به دیگر همسالان خود متفاوت می باشد و نمی تواند بنحو مطلوب حداکثر استفاده از برنامه های آموزش و پرورش عادی ببرد .

در اینگونه کودکان واکنشها ، ویژگیهای خاص دارد بدلیل اینکه کودک رشد فکری کامل ندارد و بدلیل اینکه نمی تواند بر رفتارهای خود کنترل داشته باشد و یا اگر عمل خلافی از او سر زد احساس گناه و تقصیر کند ، چون از نظر شخصیتی نارس و نابالغ است ، ناگزیر نیازمند به توجه خاص و آموزش و خدمات فوق العاده ای است .

عنوان کودکان استثنایی در مکاتب امریکا و انگلستان فرق می کند . در امریکا به تمام کودکانی که بنحوی با کودکان طبیعی و همسن خود از نظر فکری ، جسمی ، عاطفی، عقلانی ، رفتاری و … فرق داشته باشد استثنایی گفته می شود و مسلماً با قبول این تعریف یک کودک نابغه ، نابینا ، ناشنوا و عقب مانده ذهنی همه استثنایی هستند .

در انگلستان لغت استثنایی را محدود به تیزهوشی می کنند و سایر کودکانی را که به عللی تحت حجامت و آموزش خاص هستند کودکان ویژه ( Special childern ) می گویند .

بطور کلی این کودکان را باید از سه نظر مورد مطالعه قرار داد :

۱- آنهایی که از بدو تولد به علت ناراحتیهای ارثی و اختلالات مادرزادی بیماری مشخصی دارند مانند منگولها ،‌ هیدروسفالی و …

۲- کسانی که از ابتدا با وسایل تشخیصی می توان به بیماری آنها پی برد . مانند : اختلالات غدد مترشحه داخلی ، دررفتگی مادرزادی لگن و …

۳- افرادی که نقص عضو و بیماری آنها در طول رشد مشخص می شود .

مانند : فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی ، ضایعات و آسیبهای مغزی مختصر که باعث اختلال در خواندن ، نوشتن و …. کودک می شود .

نکته مهمی که در مورد آموزش کودکان استثنایی باید خاطر نشان شود این است که پیروزی و موفقیت بیمار فقط به میزان معلولیت بستگی ندارد بلکه میزان توانائیهای بیمار در به حرکت درآوردن اعضای سالم برای جبران قسمتهای معلول ، میزان فعالیت و پشتکار خودشان ، محیط خانواده و کاردانی مربیان نیز در این امر دخالت دارد .

فهرست مطالب

مقدمه
تعریف کودک استثنایی
روانشناسی کودکان استثنایی
طبقه بندی کودکان و نوجوانان استثنایی
کودکان و نوجوانان عقب مانده ذهنی
هوش
علل عقب ماندگی
عواملی که در دوران بارداری بر روی جنین اثر دارند
۱- بیماریهای مادر
۲ – سن مادر و حالات روانی او
۳- اثر اشعه ایکس 
۴- اعتیادات ( الکل)
۵- دخانیات 
۶- داروهای شیمیایی 
۷- عامل آر هاش Rh
عقب ماندگی بعلت حوادث زایمانی و دوره بعد از زایمان
عواملی که بعد از تولد اهمیت بیشتری دارند
۱ – بهداشت کودک
۲ – تغذیه 
عقب ماندگی بعلت عوامل محیطی ، اجتماعی و فرهنگی
عوامل قطعی مؤثر در رشد هوش
۱- فقر انگیزه های محیطی 
۲- کمبودهای عاطفی 
۳- مسائل بهداشتی و پزشکی
گروه بندی عقب ماندگی از نظر آموزشی ، تربیتی و درمانی
الف ) ‌عقب مانده های درمان ناپذیر 
ب ) عقب مانده های درمان پذیر
۱ – گروه آموزش پذیر 
۲ – گروه تربیت پذیر
۱- آموزش برنامه ای
۲- آموزش آزاد و بدون درجه
ازدواج در میان نوجوانان مبتلا به نارسائیهای عاطفی و عقلی
فواید چنین ازدواجهایی
زیانهای چنین ازدواجهایی
پیامهای بهداشتی
منابع


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید